Londonsztori dolgok

Londonsztori trivia bejegyzés, ahol összeszedtem a könyvvel kapcsolatos érdekességeket.

‼️Figyelem, a bejegyzés spoilereket és fontosabb cselekményleírást is tartalmazhat! ‼️

A Londonsztori az egyik legelső regényötletem volt (sorrendben a harmadik, a Remek és Ez is Remek után).

A Londonsztori az egymáshoz nem kapcsolódó, de az azonos műfajuk miatt romkom triómnak nevezett könyveim része, ami a Random, Nem egyszerű, és Londonsztori egyrészeseimből áll.

A kötet néhány további regényemhez (Random, Közhelyek, Remek+Ez is Remek) hasonlóan L&L könyvesbolt kiadvány, ami azt jelenti, hogy csak az L&L-ben és a webshopon lehet kapni.

Aliz stílusa és ruhái többek között farmerdzseki, viszkóz nagyzsebű kabát, szürke oldaltáska, oversize kardigán, Sex Pistols póló, vintage londonos felső, szakadt, vagy baggy farmer, és az elengedhetetlen Converse, amiben végigjárja Londont.

Aliz stílus:

Az, hogy Gavinen legyen egy szürke beanie sapka, az egyik első volt, amit láttam magam előtt a karakterrel kapcsolatban, rögtön így képzeltem el, és csak később találtam ki hozzá, hogy miért viseli a repülőn is, mert szerettem volna, hogy ott is rajta legyen.

A Londonsztori borítóját, betűtítpusát és minden grafikáját én választottam ki a könyvhöz. Az első ötletem alapján piros lett volna, és sokkal montázsosabb, de az a változat nem passzolt annyira a történethez, mert inkább “punkosnak” és nem romantikusnak hatott, így megváltoztattam a mostani, végleges verzióra.

A programkártya húzást a Londonsztorihoz találtam ki, és nagyon örülök, hogy sokan visszajeleztek, hogy annyira jó ötletnek tartják, hogy kipróbálják majd utazásnál. 🙂 Az ötlet egyébként abból ered, hogy városnézésnél mindig nagyon sok időt elvesz annak kitalálása, hogy mi legyen a következő látnivaló, és egy véletlenszerű húzás sok időt megspórol az embernek.

A történetben szereplő ivós játékok a valóságban is léteznek, kivéve a “telefonközpontost”, azt ahhoz a jelenethez találtam ki ebben a formában.

A városlátogatás kártyák sorrendje:

British Museum
Abbey Road Beatles zebra
King’s Cross 9 és 3/4 vágány
Baker Street Sherlock Holmes múzeum
Big Bentől a Towerig a London Eye és a Borrough Market érintésével
Hajókázás a Towertől a Westminsterig, utána Buckhingem palota és séta a St. James parkban
Picaddilly Circus és Oxford Street
Primrose Hill és Camden Market
Windsor
British Library
Hyde Park és Harrods
Emirates Stadium
Richmond

A könyvben szereplő fő dal a The Verve – Sonnet című száma, amit Aliz és Gavin a repülőn énekelnek együtt.

A Londonsztori minden helyszínét többször végigjártam én is.

A történetben szereplő összes említett tv műsort a könyvhöz találtam ki.

A Bitter Sweet Symphony jelenet (amikor Aliz és Gavin nem kerülnek ki senkit az Oxford street-en) az egyik kedvencem a könyvben, mert mindig is imádtam ezt a The Verve klipet, és bár sajnos én még soha nem próbáltam ki, a karaktereimmel megcsináltattam. 😀 The Verve klip

Gavin baráti társaságának fiú tagjait majdnem végig kevertem az írás folyamán, és állandóan vissza kellett néznem, hogy melyikük Jim, James és John.

Falstaff-nál sokáig hezitáltam, hogy labrador vagy golden retriever legyen, de végül a második mellett döntöttem.

A történetben többször említve van a Harry Potter, Gavin eleve HP tematikájú legénybúcsúról indul haza Budapestről, majd Aliz is elmegy a King’s Crosson lévő 9 és 3/4 vágányhoz.

A Londonsztori nem megtörtént esemény, azonban az, hogy valaki ennyire fél a repüléstől, saját élményből származik, mert volt egy nagyon rossz élményem, ami után Alizhoz hasonlóan évekig rettegve ültem fel a repülőre. A turbulencia jelenetet ebből az emlékemből írtam.

A történethez rengeteg kutatómunkát végeztem Isla karakteréhez, hogy hiteles legyen a brit lány ábrázolása, főleg azzal kapcsolatban, hogy mennyire ismer minden műsort, amit Aliz mond neki, és hogy milyen sok bulvárt fogyaszt.

Gavin külső jegyeit szándékosan a legminimálisabban írtam le, mert szerettem volna, hogy az olvasók fantáziája a lehető legszabadabban mozoghasson. Mivel külföldi fiúról van szó, így meghagytam, hogy mindenki olyannak képzelje el külsőleg, amilyennek egy romantikus történetben szereplő angol srácot lát maga előtt és inkább a tulajdonságait és a személyiségét fejtettem ki részletesen.

Gavinnek és a barátainak az Arsenalt választottam csapatként. Ennek nem volt különösebb oka, csak a londoni csapatok közül úgy éreztem, az Arsenal illik a legjobban hozzájuk. (Természetesen minden más szurkolótól elnézést kérek emiatt :D)

A Londonsztori megjelenése után nagyon hamar a “lovli” lett a leghíresebb idézet belőle, olyannyira, hogy az olvasók az első pillanattól ezzel a szóval jellemezték a könyvet.

A Londonsztori megjelenése előtt leforgattam előre az összes visszaszámlálás kártyát 6 héttől a kiadás napjáig. A visszaszámlálás összevágott videója:

Aliz fish and chips mániáját magamról mintáztam, nekem is az egyik kedvenc ételem, és bármikor tudnék enni.

A Londonsztorihoz készítettem playlistet, aminek ez lett a dallistája:

A számokat kifejezetten a jelenetekhez választottam, és EBBEN A BEJEGYZÉSBEN olvasható, hogy melyik szám mikor illik a történethez.

A Londonsztori lejátszási listája fent van a Spotify-on is.

Az esküvői helyszínnek, bár nincs megnevezve a könyvben, rengeteg-rengeteg keresgélés után a Bingham Riverhouse hotelt vettem alapul, tökéletesen passzol az elképzelésemhez.

Utcafront:

Hátsó rész és kert

A Londonsztoriból a kedvenc idézetem az: “Elvégre mire valók az ember húszas évei, ha nem arra, hogy lehetetlenül szerelmes legyen és minden pénzét repjegyre költse?”

A Londonsztori az első olyan regényem, ami teljes terjedelmében szól egy lánytestvérpárról (a Mindig karácsony bontott történetei miatt az nem számít egésznek). Imádtam írni Livi és Aliz kapcsolatát.

Livi útvonala a London – Cancún helyett végül London-Amszterdam-New York-onnan majdnem Texas, de leszállítják a gépről-és Cancún.

Livi kutyájának mindenképpen Shakespeare műben szereplő nevet szerettem volna adni, így lett Sir John Falstaff a kutya neve. Esélyes volt még a Prospero, Fortinbras és Fenton is. Végül Falstaff mellett döntöttem. :))

A Londonsztori legnagyobb üzenete a hátsó borítón szereplő “néha egy véletlen találkozás és egy ismeretlen város vezet el az újrakezdés lehetőségéhez”.

A The Verve – Sonnet dalát szándékosan nem használtam videókban és tartalmakban a megjelenés előtt, hogy ne “használódjon el”, a Londonsztori megjelenése után azonban mindenki azonnal a történethez kapcsolta a zenét, és megjelentek a magyar kommentek az együttes felületein, és a Sonnet videók alatt. :))

A Londonsztori az első olyan regényem, ami teljes egészében egy városlátogatásról szól.

A Londonsztori a megjelenést követően hatos(!) ekönyv sikerlista első helyet ért el, egyszerre volt első a diBook, Libri, Líra, ekönyv.hu, iBooks és Play áruház sikerlistáján is.

Életem első repülőútja egy Budapest-London járat volt.

Barna és Aliz kapcsolatával, és annak elromlásával azt szerettem volna bemutatni, amikor két, korábban hasonló élethelyzet és ritmus közül az egyik megváltozásával nem működik tovább a dolog. Azonban ezt (természetesen az első, teljesen érthetően heves reakció kivételével) nem szerettem volna negatív dolognak feltűntetni, vagy valakinek a hibájának, hanem csak az élet részének. Ezért nem haragszik már Aliz a végén, és válnak el sokkal nyugodtabban Barnával, mint elsőre.

A Londonsztori alapötörténetének, vagyis annak, hogy valaki egy szakítás után hirtelen felindulásból egyenesen a reptérre megy, az üzenete, hogy néhány máshol eltöltött nap hamarabb lehiggasztja az embert, és kellő távolságból saját magát, a történteket, és a “miérteket” is reálisabban látja.

A legelső szám, amit kiválasztottam a Londonsztorihoz, Robbie Williams Supreme dala volt, és attól függetlenül, hogy nem írtam bele a könyvbe, rengeteget hallgattam írás közben a hangulat miatt, és ezt képzeltem el Aliz és Gavin első városlátogatós napjának sétája alá. A lejátszási listába mindenképpen belekerült.

Ahogyan a két “angol fiús” szám is, Taylor Swift London Boy és Olivia Rodrigo So American dala is helyet kapott a playlisten.

Aliz a történet szerint Barnával két évig volt együtt.

Bár nagyon jól beszélek angolul, én az amerikai angolt értem, és használom gyakrabban, ami miatt a brit angollal a mai napig megküzdök éles helyzetben, és sok vicces pillanatot okoz. Egyszer a repülőn annyiszor kérdeztem vissza arra, hogy mit kérdez a stewardess, hogy végül nem kértem, akármi is volt az, amivel kínált. 😀 Azóta sem tudom.

Olyan turbulenciát, mint ami a Londonsztoriban szerepel (lenyitódnak a tálcák, kinyílnak a csomagtartók stb) személyesen átéltem egy repülés során.

Gavin, amikor Alizzal beszél arról, hogy milyen ritkán jár Londonban a klasszikus turistahelyeken, onnan jött, hogy minden alkalommal, amikor elutaztam valahova, az ottani ismerősöm megjegyezte, hogy egyébként mindig csak akkor jár ezeken a helyeken, ha ott vagyok, magától soha nem megy.

A Londonsztori táblája Pinteresten

A Londonsztori a nyolcadik megjelent egyrészes könyvem a Bábel, Akkor szakítsunk, Közhelyek, Mindig karácsony, Random, 40 nyári nap és Nem egyszerű után.

Amíg nem jelent meg a Londonsztori, több olvasó is lerajzolta a borítót, és azzal készített képet Londonban.

A Londonsztori miatt a Mindig történik VALAMI a Deákban fekete-barna-narancs aesthetic-em átváltott az instámon a szürke-kék hangulatra. 🙂

A Londonsztori a második olyan könyvem, ami egy sorozatom két része között jelenik meg, ilyen volt az Ég veled és Maradj velem között a Remek! kiadása, ami szintén L&L könyvesboltban megjelenés és csak ott kapható.

A történetben felmerülő lánykéréssel mindkét szereplő máskor követne el hibát. Aliz az elején, Barna pedig a végén.

A Londonsztori az első olyan könyvem, amiben a főszereplő fiú külföldi, és nem beszél magyarul.

Az angol fiúk annyira sokszor használják a “mate” kifejezést, hogy tele van vele a Londonsztori, úgy is, hogy konkrétan a 70%-át még ki is húztuk szerkesztéskor, hogy ne legyen zavaró. 😀

A “bloody” is ilyen.

A városlátogatás kártyákon szereplő programok közül Aliz és Gavin összesen csak négyre mennek együtt, plusz a két utólag belerakott program, a stadionlátogatás és az esküvő helyszín.

A megjelenés előtt rengeteg üzenetet kaptam azzal kapcsolatban, hogy az angolul nem beszélő olvasók tartottak tőle, hogy nem fogják érteni mit mond Gavin. Ezt követően több sztoriban is kiraktam, hogy Gavin minden mondatát érteni fogják, annak ellenére, hogy nem beszél magyarul, mert Aliz narrálásában van elmesélve a történet, így az is, amit Gavin mond:))

A legjobban az angol-magyar nyelvi, helyi, vagy szokásbeli különbségekről szóló részeket szerettem írni a Londonsztoriban, illetve a kinek mi tetszik, mi ízlik, vagy mit ismer a másik helyen beszélgetéseket.

”- Mi pálinkáztunk, amíg Budapesten voltunk? – fordult körbe John.
– Emlékszel rá? – kérdeztem.
– Nem – mondta.
– Akkor igen – szóltam.”

Gavin karakterének “britségéhez” elképesztően sok angol tartalmat, vlogot, és filmet fogyasztottam, hogy minél jobban megismerjem és át tudjam adni a tipikus angol udvariasságot, valamint az angol fiúkra jellemző dolgokat, mint például a barátaikhoz és családjukhoz való hozzáállást, vagy éppen a csapatuk iránti elkötelezettséget. Ezeknek nagyon utánamentem, hogy hiteles legyen.

London az egyik kedvenc helyem, és a második legtöbbet látogatott városom (csak egy amerikai városban jártam többször)

Az egyik legpozitívabb visszajelzés számomra, hogy az olvasók már rögtön a megjelenés után kiemelték, hogy mennyire szeretik Aliz karakterét (a könyveim lány főszereplőinél ez nem mindig annyira egyértelmű, mint a fiúk esetében :D), és hogy mennyire tetszik nekik Aliz talpraesettsége, bátorsága, és az, hogy feltalálja magát egy idegen városban.

Aliz neve a név rövid i-s változata.

A legviccesebb Aliz-Gavin párbeszéd nálam a “Ne zuhanjunk le józanul”, a “Turista vagyok, egyszerűen működök” és a “thjúk” lett.

A Londonsztori kedvenc programkártyája nekem a Big Bentől a Towerig séta.

A történetben Livi lakásának azért Notting Hill-t választottam, mert a kedvenc londoni városrészem, és minden alkalommal elmegyek, ha Londonban járok (a filmes könyvesboltot sem hagyom ki soha).

Az első olvasói visszajelzések alapján Gavin röviddel a megjelenés után kedvenc “LL egyrészes fiú” esélyes.

Soha nem volt más város opció ennél a történetnél London helyett, az első pillanattól kezdve egy odafelé tartó repülőútra találtam ki a történetet, mindenképpen angol fiúval.

A Londonsztorinak soha nem volt más címe, már a munkacíme is ez volt a kéziratnak és a kitalálásakor is úgy hivatkoztam rá, hogy “az a londonsztoris történet”. 🥹🇬🇧❤️

A Londonsztori kapható az L&L könyvesboltban, rendelhető a könyvesbolt webshopjáról és elérhető ebookban is.