Mindig történik VALAMI a Deákban trivia
Érdekességek a Mindig történik VALAMI a Deákban könyvemről.
❗️Vigyázat, a bejegyzés cselekményleírást és nagyobb spoilereket is tartalmaz❗️
A Mindig történik VALAMI a Deákban alapötlete, vagyis, hogy legyen egy iskolai csapat, ami segít megoldani a diákok bármilyen jellegű problémáit, évekkel ezelőtt megfogalmazódott bennem, azonban szerettem volna kivárni vele, mert éppen egy másik sorozatban voltam benne.
A legelső ügy, amit kitaláltam a történethez, pont a legutolsó volt (a polaroidok). Lényegében az volt az egésznek az alapja, ami miatt egyáltalán létrejött a Deák-sorozat. Az utólag megbánt képek esete régóta foglalkoztatott, és bár a regényben végül jól alakult, és pozitív a kimenetele, ennél az esetnél a végkifejletnél sokkal fontosabbnak tartom azt, ahogyan a szereplők viselkednek mindkét oldalon. Pontosabban, hogy akivel ilyen történik, merjen segítséget kérni, mert semmivel nem kell egyedül szembenézni, akihez pedig ilyennel fordulnak, ítélkezés és bírálat nélkül legyen megértő és támogató, mert bárki kerülhet olyan helyzetbe, amit utólag megbán. Talán ez a legfontosabb üzenete az egész történetnek, hogy nincs olyan, legyen az kis dolog, vagy akár tényleg valami komoly, amivel egyedül kell megküzdened. Így, ebből indult a Deák és az x csapat ötlete.
A történetet kizárólag a belvárosban tudtam elképzelni, belvárosi környezetben, a Deákot pedig az első pillanattól kezdve egy hatalmas, két épületből álló monstrumnak találtam ki, ahová rengeteg diák jár.
A csapatnak mindenképpen valami egyszerű, de jól beazonosítható jelzést szántam, így lett a (borítón is látható) smiley a logójuk, az elnevezés pedig egy egyszerű x. Szándékosan nem lett semmilyen hivatalos nevük az első részben (Mirkó legnagyobb bánatára), ezzel is érzékelhető, hogy a segítségnyújtáson és az ügyek megoldásán van a nagyobb fókusz.
A Mindig történik VALAMI a Deákban munkacíme teljesen más volt, és eredetileg a könyvnek is az maradt volna, azonban idén tavasszal megváltoztattam, mert a borító letisztult, csak feliratból álló koncepciójával és sötét alapszínével túlságosan krimis hatása lett volna azzal a másik címmel, ami miatt könnyen más műfajba sorolódott volna. És mivel a borítóhoz ragaszkodtam, hogy így nézzen ki, végül a címet változtattam meg. Akkor még nem tudtam, hogy jól döntöttem-e, de szerencsére utólag látom, hogy nagyon jól sikerült a módosítás.
A könyvben nagyon fontos szerepet kapnak a Twenty One Pilots számok. Ez nem volt tudatos, eredetileg csak a Heathenst szerettem volna beletenni a Halloween bulira, de Roni személyiségéhez, és a könyv hangulatához is annyira passzolt az együttes többi száma is, hogy beleírtam.
A Heathens az egyik kedvenc számom, és nagyon régóta (legalább hat éve) terveztem használni egy könyvemhez, de soha nem volt meg az a kémia a történettel, ami végül a Deáknál rögtön, első gondolatra megvolt. Amikor kitaláltam a halloween bulit, egyértelműen a Heathens szólt a fejemben, pontosabban a “Watch it” rész, AZZAL a jelenettel.
A Mirkó név az egyik legrégebbi talonban lévő nevem, amit mindenképpen egy fontos (mellék)szereplőmnek szántam, de vagy nem passzolt a karakterhez, vagy már volt ott valami különleges név, és sok lett volna a kettő, mivel a Mirkó is elég ritka, úgyhogy kivártam vele. Amikor elkezdtem fejben összerakni a Deákot, Mirkó karakterének a kitalálás pillanatában ez lett a neve, nem is volt módosítás még gondolatban sem, elsőre így hívták.
Ahogyan Ronit is rögtön tudtam. A Veronika, azon belül pedig a Roni becézés ezer éve nagyon tetszett, és mindig is terveztem, hogy lesz ilyen nevű szereplőm, ráadásul főszereplőm, azonban meg kellett várnom, hogy megérkezzen az a történet és karakter, akire ez rögtön illik. A Deák és Roni ilyen volt.
A második részben szintén érkezik majd egy olyan szereplő, akinek a neve régóta várólistás nálam, de eddig senkihez nem illett, itt pedig elsőre. 🙂 Ezt majd akkor elmondom, hogy ki volt.
Ahogyan a korábbi könyveimnél is megszokhatták az olvasók, a Mindig történik VALAMI a Deákban regényemben is fontos szerepet kapnak az ételek, és hogy melyik szereplő mikor mit eszik. Ez nálam nagyon gyakori, sokszor használom az írásban arra, hogy bemutassam a karakter ízlését, és hogy az ételválasztása által jobban megismerjük a személyiségét. Itt is így volt a szereplőkkel, ahogyan az iskola melletti pékséget is rögtön hozzáképzeltem a történethez, egyrészt, mert hozzátesz a hangulathoz, másrészt, számomra életszerűbbé válik tőle.
A Belvárosi Deák a negyedik könyvsorozatom.
Roni a sorozataimból a negyedik olyan lány főszereplőm, akinek négybetűs neve van. Reni, Bexi és Sára után Roni is négybetűs lett. 🙂 Ebből a sorból csak Hanna lóg ki.
Benedek nevét szándékosan nem becézem a történetben, mert nem illik a karakterhez.
A Mindig történik VALAMI a Deákban a megjelenésekor hármas sikerlista első helyet ért el, ami óriási dolog. Egyszerre volt a Libri, a Bookline és a Líra könyvesboltok toplistájának első helyén.
A színházban Roni és Benedek megmutatják egymásnak a telefonjuk háttérképét. Ronié Twenty One Pilots – Blurryface:
Benedeké pedig olyan, mintha be lenne törve a telefonja:
Benedeket már a kitalálásakor kézilabdásnak képzeltem el, ez azonnal hozzátartozott a karakteréhez.
Ahogyan az is, hogy van egy lány ikertestvére. A Somfalvi testvérek a négyfős csapat felét ki is teszik, ami szándékos volt, régóta szerettem volna testvérekről, ráadásul ikrekről, azon belül pedig fiú-lány ikrekről írni. (Többek között ehhez is) nagyon sok kutatómunkát végeztem, hogy hitelesek legyenek az ikreim, éppen ezért az egyik legnagyobb visszaigazolás számomra egyértelműen az, hogy a megjelenés óta több ikerpár lánytagja írt nekem, hogy mennyire jól adtam vissza Benedek és Barbi kapcsolatát. Ez óriási büszkeséggel tölt el.
Már a Mindig történik VALAMI a Deákban megjelenése előtt bejelentettem, hogy jövő év végén várható a második rész. Ilyen volt már korábban is, az első IOV megjelenéseinél is egy év volt a kötetek között, mert közben megjelent a Remek/Ez is Remek. Az első és második Belvárosi Deák rész között is érkezik egy másik könyvem.
Mirkó Batman mániája hatalmas örömírás nekem, aki régóta követi az instámat, talán észrevette, hogy miért. 😀
Ennek ellenére nem magam miatt írtam Mirkónak a Batman rajongást, hanem mert nagyon-nagyon illik a személyiségéhez, viszont ezzel én is nagyon jól jártam, mert óriási élvezet írnom. 🙂
A Deákban az épület mérete, a rengeteg osztály és az iskolába járó diákok létszáma miatt sokan egyáltalán nem ismerik egymást, vannak azonban, akiket látásból többen is be tudnak azonosítani, többek között a nagyon balhésokat, vagy akik valamivel kitűnnek. Utóbbiba tartozik például Benedek és Barbi, aminek két oka is van. Az egyik, hogy az ő korábbi körük (még Majával, Szabival és a többi barátjukkal) egy nagy és elég feltűnő társaságot alkottak. A másik, hogy Barbi és Benedek ikrek, az ikrekre pedig nem csak mindenki felfigyel, de őket mindenki meg is jegyzi. Amihez az ő esetükben csak hozzátesz a kinézetük, így róluk garantáltan többen tudják, hogy kik ők, mint másokról.
A Mindig történik VALAMI a Deákban első negyede arról szól, hogy Roni keresi, hogy ki küldte neki a képet. Ezt azért így írtam meg, hogy bemutassam, Roninak mennyire jól megy és jól áll ez a nyomozgatós-kutakodás, másrészt pedig, amíg ezzel foglalkozik, kiderül róla, hogy bár sok ismerőse van, és jóban van az osztálytársaival (olyannyira, hogy koncertre is elmennek együtt), igazán baráti kapcsolatai nem alakultak ki a Deákban. Ennek az okára már az első részben is utal, amikor arról beszél, hogy a szülei válása kilencedikben történt, aminek következtében nehezére esett a beilleszkedés és nem is sikerült mélyebb barátságokat kialakítania.
A két lány közül Roninak olyan ruhatárat és stílust választottam, amit a legtöbben hordunk, Barbinak pedig olyat, amit a legtöbben hordanánk, ha mernénk. 🙂
A Belvárosi Deák iskola teljesen kitalált, azonban olyanra szerettem volna megírni, ami bármelyik nagyvárosi iskolára ráillik, a névválasztás pedig szándékosan tipikus sulis név, olyan, amiből sok van.
A Mindig történik VALAMI a Deákban leghíresebb jelenete a 7 perc mennyország lett.
A megjelenést követően az olvasók elkezdték elküldeni az általuk készített aesthetic-et instagramon, amiket imádok nézegetni, és örömmel meg is osztom. A legviccesebb, hogy a montázsok alapján a legtöbben nagyon hasonlóan, néha pedig ugyanúgy képzelik el a szereplőket és a helyszíneket.
Benedek háttértörténete, miszerint megcsalta a barátnője a legjobb barátjával, azért is nagyon fontos, mert rávilágít, hogy olyanokkal is történnek rossz dolgok, akikről el sem tudnánk képzelni. Pedig így van, és rájuk is oda kell figyelni.
A színházas jelenet miatt végigmentem a létező összes musical előadáson, hogy kiválasszam a leginkább történethez illőt, végül két okból is Az Operaház Fantomja mellett döntöttem. Az egyik, hogy az ősz és a történet szerint közelgő halloween miatt ez passzolt a legjobban, másrészt, ahogy magam előtt láttam az erkélyen egymás mellett ülő Ronit és Benedeket, Az Operaház Fantomja zenéjét tudtam a leginkább elképzelni aközben, ahogy nézik az előadást.
A Twenty One Pilots számokat Roni és Benedek is sokat hallgatta, amikor mélyen volt. Előbbi a szülei válása közben, utóbbi pedig a szakítása után.
Az x csapat főleg csoportchaten beszél egymással, személyesen pedig a felújítás alatt álló könyvtárat használják. Ez egyrészt azért sem tűnik fel senkinek, mert nem minden szünetben és még csak nem is minden nap “szívódnak fel észrevétlenül”, hanem akkor, amikor van mit megbeszélni, másrészt, a Deák egy nagy létszámú iskola, ahol mindenki milliófelé megy a szünetben, ezt igyekeztem is érzékeltetni a menzásokkal, cigisekkel, büfésekkel, folyosón ácsorgókkal stb. Ha valaki időnként eltűnik egy-egy ebédszünetben, ezer helyen lehet a Deák két épületében anélkül, hogy ez bárkinek furcsa lenne. A könyv egyik leghíresebb mondata is erre utal: “Sok ember között lenni nem egyenlő azzal, hogy nem vagy egyedül. Sőt, a legnagyobb tömegben a legkönnyebb elveszni.” Úgyhogy nem igazán foglalkoznak a Deákban azzal, hogy ki hol van a szünetben.
A történetben feltűnő Twenty One Pilots számok közül a Heathens mellett a Nico and the Niners és az Air Catcher a kedvencem.
A Halloween buli jelmezeit szerettem a legjobban kitalálni, hogy a négy szereplő mivel takarja el az arcát.
A történetben mindenképpen érzékeltetni akartam, hogy (ezúttal belvárosi környezetben) milyen kellemetlen és kéretlen élmények érnek egy fiatal lányt úton útfélen. Ilyen, amikor Roni egyedül marad a koncerten, és rögtön odamegy hozzá valaki, amikor a lányok egy pub előtt cigiző társaság között szeretnének átmenni és rájuk köszönnek, vagy amikor Roni egyedül megy be a teázóba, és inkább háttal ül le egy társaságnak, megelőzve azt, hogy odaszóljanak neki. Ezek a jelenetek nem csak a könyvben, hanem a valóságban is megkeserítik a lányok életét, és azért kerültek bele a regénybe, mert sajnos hozzátartoznak a mindennapokhoz.
A sorozataim közül még soha nem fordult elő, hogy összesen négy héttel az első rész megjelenése után annyira népszerűvé váljon egy fiú, mint Benedek. :)) Bíztam benne, hogy szeretni fogják az olvasók, de erre nem számítottam ennyi idő alatt.
A Mindig történik VALAMI a Deákban inkább diák-centrikus történet, a tanárok nem annyira fontos szereplői, ahogyan az osztálytársak sem. A Deák Roniról, Benedekről, Barbiról és Mirkóról szól, valamint arról, amit ők csinálnak.
Benedek és Roni mindketten ugyanúgy kerültek az x csapatba, miután megcsalták őket. Benedeknek Mirkó szólt a dologról, Roninak pedig Benedek.
Mirkó háttértörténete Bojtor Petivel az egyik kedvenc történetszálam a Deákban, és annak ellenére, hogy Mirkó stílusa miatt főleg viccesen van tálalva, egy nagyon komoly problémát és sérelmet mutat be.
A könyv címe a 9. fejezetben tűnik fel, amikor Mirkó azt mondja: Ismered a Deákot, mindig történik valami.
A Deákban a menza és a DDK a kedvencem, imádtam írni róla.
Az egyik kedvenc idézetem a könyvből:
Annak ellenére, hogy a történet teljesen kitalált, és a valóságban semmi nem létezik belőle, rettenetesen sokan írták a megjelenés óta, hogy örülnének, ha lenne egy ilyen csapat és tudnának kihez fordulni.
A Mindig történik VALAMI a Deákban könyvhöz tartozó L&L-es kiegészítők közül a pulóver kiugró népszerűségnek örvend, olyannyira, hogy a megjelenés óta már egyszer elfogyott a készlet.
Roni a könyv elején még nem tudja, de végig Benedekkel üzenget.
A menzás jelenet megfejtését, vagyis, hogy Benedek honnan tudta, hogy Maja van mögötte, a visszajelzések alapján eddig egy olvasó sem találta ki Roni előtt.
A kedvenc részeim közé tartozik, amikor Roni és Benedek utolsóként maradnak a könyvtárban, és beszélgetnek még egy kicsit ketten.
A leghangulatosabb résznek a teázóban zajló jelenetet tartom, a legizgalmasabbnak a halloween bulit, a legviccesebbnek azt, amikor ki kell hívni az öltözőből a felmentetteket, a legfontosabbnak, amikor Roni és Benedek összenéznek úgy, hogy még nem vallottak színt arról, hogy az egyikük az üzenetküldő, a másikuk pedig már tudja, a legromantikusabb résznek pedig egyértelműen a 7 perc mennyországot mondanám. Watch it.
A Belvárosi Deák sorozat négy kötetből áll majd, ez megtalálható a borító belső fülén, ahol minden résznél eggyel bővül majd a kis borítóképek sora.
A Mindig történik VALAMI a Deákban megjelent könyvben és ekönyvben is.